استانداردها تضمین کننده بخشی از سلامت و ایمنی مردم هستندبه گزارش ایرنا، اسدالله درویش امیری روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای تولیدی نمونه استان زنجان افزود: بزرگترین استانداردی که در عالم خلقت می توان به آن تکیه کرد، خود خداوند متعال است که همه مخلوقات را بر اساس نیاز بشر و در چارچوب دقیق حیات انسان ها خلق کرده است.
وی یادآورشد: در هر زمینه ای که بشر وارد شده و دخالت کرده، استانداردها به هم ریخته است.
درویش امیری اظهار کرد: در صورتی که دست بشر در دریاچه ارومیه دخالت نمی کرد، به حتم سرنوشت این دریاچه خشکی و کم آبی نبود.
استاندار زنجان با بیان اینکه از مهمترین مسئولیت های سازمان استاندارد ایمنی و سلامت مردم است، گفت: با گسترش شهرنشینی و زندگی ماشینی مهمترین موضوعی که باید سازمان استاندارد بر روی آن تمرکز کند، ایمن سازی و سلامت مردم است.
وی خاطرنشان کرد: استاندارد کلید توسعه کشورهاست و به همین دلیل در همه اجزای زندگی مردم دخیل شده است.
درویش امیری ادامه داد: امروز استانداردها در همه زمینه های انرژی، حمل و نقل، ساختمان سازی، کالا، لوازم خانگی، مواد غذایی باید مورد توجه قرار بگیرند و متولیان امر و فعالان این حوزه ها متوجه باشند که خسارت هر نوع بی توجهی به این معیار، غیر قابل جبران است.
استاندار زنجان با بیان اینکه سود رعایت استاندارد فقط متوجه مصرف کننده نیست و تولیدکنندگان هم از آن منتفع می شوند، گفت: کالا و محصول غیر استاندارد فقط برای یک بار به سود دست می یابد و پس از آن در بازار جایی ندارد در حالی که مشتریان خواستار مستمر محصول استاندارد و با کیفیت هستند.
وی تاکید کرد: در صورتی که برخی محصولات صادراتی فقط برای یک بار وارد بازار یک کشور خارجی می شوند و دیگر توان بازگشت ندارد، علت آن همین رعایت نکردن استانداردها و بی توجهی به این موضوع است.
مدیرکل استاندارد استان زنجان هم در این جلسه روز جهانی گرامیداشت استاندارد را فرصتی برای اشاعه، ترویج و توسعه استانداردها خواند و تقدیر از واحدهای تولیدی در این زمینه را فرصتی برای ایجاد انگیزه توجه به این معیار مهم در تولید کیفی محصول برشمرد.
داوود کارگرزاده شعار جهانی روز استاندارد در سال جاری را ‘ استانداردها شهرها را هوشمند می کنند’ اعلام کرد و کاهش هزینه آزمون و خطا، افزایش بهره وری و بهبود عملکرد تمام بخش ها را ثمره هوشمندسازی شهرها برشمرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و تجارت استان زنجان هم در این جلسه عملکرد اداره کل استاندارد در این استان را منطقی و مثبت خواند و گفت: باید متوجه بود که در کنار هوشمند سازی شهرها، از ساخت سلیقه ای آنها هم جلوگیری شود.
غلامحسین جمیلی اضافه کرد: بیاموزیم و عمل کنیم، زمانی که می توان از کالای مشابه ایرانی استفاده کرد، محصول خارجی نخریم و زمانی که این محصول در خود استان محل سکونت ما تولید می شود، از محصول تولیدی داخلی و بومی استفاده کنیم.
سید سجاد نباتچیان رئیس خانه صنعت استان زنجان هم در این جلسه گفت: استانداردسازی باید در تمام شئون کشور مطرح شود و ارتقا پیدا کند و در کنار تولید محصولات استاندارد، عملکرد دولت هم استاندارد باشد.
در پایان این مراسم از 6 واحد نمونه تولیدی در حوزه استاندارد استان زنجان تجلیل شد.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار: رویا رفیعیانتهای پیام /*


پاسخ دهید