اعتبارات عشایری استان مرکزی 10 برابر شده استعلی اکبر منصوری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون 9 میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات از محل ماده 10 و12 با نرخ سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله به عشایر استان پرداخت شده است .
رئیس سازمان امورعشایری استان مرکزی بیان کرد: این میزان تسهیلات به 60خانوار عشایر ساکن در شهرستان های ساوه، زرندیه و دلیجان پرداخت شده است.
منصوری تصریح کرد: 10میلیارد ریال تسهیلات با سود 10درصد و باز پرداخت 2 ساله از سوی صندوق توسعه ملی در راستای تکمیل و تقویت زنجیره تولید گوشت، در دستور کار قرار دارد که به 60 خانواده عشایری استان پرداخت می شود.
رئیس سازمان امور عشایری استان مرکزی اضافه کرد: این سازمان از محل ردیف اعتبارات بخش کشاورزی با رویکرد حمایت از تولید و اشتغال به جوانان عشایری، تسهیلات 20 میلیارد ریالی پرداخت می کند.
علی اکبر منصوری ادامه داد: برای اجرای طرح آبرسانی قطعه چهار زرندیه 20میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است و مخزن 500 متر مکعبی آن در دهه فجر سال جاری بهره برداری می شود.
وی تصریح کرد: با اجرای این طرح آبرسانی، آب شرب روستای اسماعیل آباد و روستاهای عشایری قره دربند و راحتلو تامین می شود.
منصوری گفت: 90 درصد عشایر استان مرکزی در شهرستان های ساوه و زرندیه سکونت دارند که مهم ترین سکونتگاه شهرستان زرندیه مناطق قطعه 4 و قطعه 3 و خرقان و در شهرستان ساوه مناطق ییلاقی گزل دره، شریف آباد، رزن همدان و قشلاقی انجیلاوند، کوهپنگ، حاجی آباد و طراز ناهید است.
منصوری ادامه داد: 2 میلیارد و500میلیون ریال تسهیلات جهت خرید جو ارزان قیمت برای تامین زنجیره خوراک دام عشایر استان مرکزی پیش بینی شده است.
رئیس سازمان امور عشایری استان مرکزی تصریح کرد: 19کانون عشایری در ساوه، 21کانون در زرندیه، یک کانون در راوه دلیجان و یک کانون در قره کهریز خمین وجود دارد.
منصوری به تولیدات دامی عشایر استان اشاره کرد و گفت: عشایر استان مرکزی دارای 350هزار راس دام سبک وسنگین هستند که به طور میانگین سالانه پنج هزار و 200 تن گوشت قرمز استان مرکزی، توسط عشایر تولید می شود .
شهرستان زرندیه با مرکز شهر مامونیه و جمعیت 64 هزار نفر دارای دو بخش مرکزی و خرقان و پنج شهر مامونیه، پرندک، زاویه، خشکرود و رازقان است.
4896/3075/خبرنگار: حمید فرقانی *** انتشار دهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


پاسخ دهید