رئیس راه آهن آذربایجان:برای اجرای پروژه خط ریلی باکو- نخجوان نیازمند همکاری ایران هستیمبه گزارش ایرنا ، جاوید قربان اف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دولت جمهوری آذربایجان پروژه اتصال ریلی باکو – نخجوان را در برنامه دارد و برای اجرای آن دو مسیر اصلی وجود دارد که مناسب ترین و کم هزینه ترین مسیر عبور از خاک جمهوری اسلامی ایران است .
قربان اف تصریح کرد ، با تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب ، ایجاد خط ریلی جدید از باکو به نخجوان از طریق ایران امکان پذیر خواهد بود که طول این مسیر یک هزار و 450 کیلومتر و هزینه مورد نیاز برای ایجاد آن یک میلیارد دلار است که در صورت اجرا ، ایران باید با واگذاری زمین های خود در این پروژه مشارکت کند.
رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان تصریح کرد که الهام علی اف رئیس جمهوری نیز به اجرای این پروژه علاقمند است .
جاوید قربان اف در ادامه افزود: مسیر دیگر برای ایجاد ارتباط ریلی میان باکو و نخجوان از طریق خاک ترکیه است و پس از راه اندازی خط ریلی باکو – تفلیس – قارص ایجاد خط ریلی جدید از قارص به منطقه سدرک نخجوان امکان پذیر خواهد بود.
وی افزود: اجرای این پروژه به دو میلیارد و 500 میلیون دلار نیاز دارد و زمان اختصاص این بودجه ازسوی دولت ترکیه مشخص نیست .
بر اثر مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارتباط ریلی و زمینی میان باکو و نخجوان قطع شده است و در حال حاضر ارتباط جاده ای باکو و سایر شهرهای جمهوری آذربایجان با نخجوان از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد .
آساق ** 337** 1579**1908
خبرنگار: مرضیه فاتحی ** ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


پاسخ دهید