نخیلات ما نابود شده به مشکل ما رسیدگی کنیدبه گزارش ایرنا یکی از این کشاورزان با ورود به این جلسه خطاب به حاضران گفت: از مسئولان درخواست می کنیم که مشکلات موجود بر سر راه کشاورزی شادگان را مرتفع کنند زیرا معیشت ما صرفا از این طریق تامین می شود.
وی گفت: ما نخلهایمان را ازدست داده ایم ، عدم تامین حق آبه اراضی شادگان و دادن حقابه ما به مناطق دیگر شرعا و قانونا حرام است ، دست مسئولان را می بوسیم ، پای آنها را می بوسیم … به مشکلات ما رسیدگی کنند.
کیامرث حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه برای رسیدگی به مشکل شما تشکیل جلسه داده ایم از کشاورزان خواست از سالن خارج شوند و گفت: تنها نمایندگان مجلس، فرمانداران، مدیران حوزه آب و برق، سازمان کشاورزی، هواشناسی و نیروی انتظامی به این جلسه دعوت شده اند و از مابقی خواهش می کنیم جلسه را ترک کنند.
امام جمعه شادگان نیز چندی پیش درزمینه مشکلات کشاورزان این شهرستان به ایرنا گفت: شادگان با 231 روستا از بافتی روستایی برخوردار است وحیات و چرخه اقتصاد روستاها به آب بستگی دارد لذا کمبود آب کشاورزی معیشت مردم را به خطر انداخته است.
حجت الاسلام سیدمجید شرفی اظهار کرد: متاسفانه زمین های کشاورزی و نخلستان های شادگان بدلیل بی آبی در حال نابود شدن هستند و این وضعیت موجب قطع تنها منبع درآمد اغلب کشاورزان منطقه می شود.
به گزارش ایرنا پیش از این نیز استاندار خوزستان نسبت به نابودی نخیلات شادگان هشدار داده و گفته بود: تنش آبی در حوضه رودخانه مارون- جراحی نخیلات شادگان را که در انتهای این حوضه قرار دارند، با خطر خشک شدن و نابودی مواجه کرده است.
شادگان در جنوب خوزستان قرار دارد، اراضی کشاورزی این شهرستان 30 هزار هکتار و نخیلات 12 هزار هکتار وسعت دارد.
گندم، انواع سبزیجات، بامیه و خرما از عمده‌ترین محصولات کشاورزی منطقه به‌شمار می‌روند و حیات اقتصادی مردم شادگان بر پایه کشاورزی است.
شهرستان شادگان و تالاب بین المللی شادگان در انتهای رودخانه جراحی چند سالی است که با تنش آبی روبه رو هستند.
6002 خبرنگار: ندا رضاپور**انتشار: کبری آقازریانتهای پیام /*


پاسخ دهید