کرباسیان: 700 هزار تن آهن اسفنجی تا پایان مهرماه امسال صادر شدبه گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، مهدی کرباسیان امروز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت افتتاح طرح فولاد شادگان استان خوزستان اظهار کرد: بهره برداری آزمایشی از این طرح از مردادماه گذشته آغاز شد و تا امروز 120 هزار تن آهن اسفنجی در این واحد تولید شده است.
وی ضمن پیش بینی اینکه پروژه فولاد شادگان سال آینده به ظرفیت نهایی تولید خود می رسد، افزود: اکنون سه میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن در کشور وجود دارد و با مزایده عمومی 15 محدوده جدید معدنی پیش بینی می کنیم ظرفیت سنگ آهن کشور به مراتب بیشتر شود.
این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل وفور گاز طبیعی که از مواد اولیه اصلی تولید فولاد است، امیدواریم ارزش افزوده بالایی را در این طرح شاهد باشیم.
وی بیان داشت: با بهره برداری از هفت طرح فولادی شامل آهن اسفنجی سفید دشت و میانه که پیشتر به بهره برداری رسیده است، بهره برداری از طرح شادگان در روز جاری و طرح های نیریز و سبزوار تا 2 ماه آینده، روی هم 1.6 میلیون تن به ظرفیت آهن اسفنجی کشور اضافه می شود.
کرباسیان تصریح کرد: 1.8 میلیارد یورو گشایش اعتباری از محل تامین مالی چین برای طرح های فولادی کشور انجام شده و دیگر نگرانی بابت راه اندازی دیگر طرح های فولادی کشور نداریم.
وی ادامه داد: تا پایان آبان ماه امسال تولید کنسانتره 18 درصد، گندله 26 درصد، آهن اسفنجی 14 درصد و تولید شمش 10 درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا، طرح فولاد شادگان که در قالب پروژه های استانی فولاد و با تکنولوژی ایرانی پِرِد ( PERED) راه اندازی می شود، تا سال 92 به عنوان یکی از 43 طرح نیمه فعال بخش معدن و صنایع معدنی بود که در دولت یازدهم، عملیات ساخت را از سرگرفت و سرانجام مشعل کارخانه در اواخر اردیبهشت جاری با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو،‌ روشن شد.
ظرفیت تولید هر یک از فولادهای استانی 800 هزار تن است که مشتمل بر یک کارخانه آهن اسفنجی و یک کارخانه تولید شمش فولادی است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**3065**1063** 6075
خبرنگار: محمد ملک دار*انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


پاسخ دهید