کشت مکانیزه جو در هزار هکتار اراضی شهرستان خاتم آغاز شدمجتبی آغاز، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه، خاتم قطب کشاورزی استان یزد است، افزود: این شهرستان دارای خاک حاصلخیز، قابل تهویه با PH مناسب برای کشت جو است.
وی به توسعه فعالیت های رو به گسترش باغبانی طی سال های اخیر در این منطقه اشاره کرد و یادآور شد : با توجه به اینکه بعد از نوروز نیاز محصول باغی به آبیاری افزایش می یابد، امسال کشاورزان استقبال خوبی نیز برای کاشت جو نشان دادند، زیرا زمان برداشت محصول جو زودتر از گندم است و نیاز به آبیاری کمتری دارد.
سرپرست جهاد کشاورزی خاتم، ارقام مهم مصرفی جو را شامل نصرت، ریحان و محلی ذکر کرد و گفت: برای کشت این گیاه 120 تن بذر گواهی شده توزیع شد و بقیه بذور مورد نیاز توسط جوکاران، به صورت خود مصرفی تامین خواهد بود.
وی، متوسط مصرف بذر جو در هر هکتار را 180 کیلوگرم اعلام کرد و یادآور شد: امسال چهار تن بذر زهک جو برای ایجاد مزرعه بذری به کشاورزان تحویل و کشت شده است.
آغاز در ادامه تصریح کرد: گیاه جو، نسبت به بیماری‌های قارچی فوق العاده حساس است و از آنجا که سیاهک یکی از مهم‌ترین این بیماری‌هاست، با 2 نوع پنهان و آشکار در مزرعه ایجاد خسارت می‌کند.
وی افزود: مدیریت جهاد کشاورزی با توصیه های لازم و توزیع به موقع بذرهای گواهی شده که کاملا ضدعفونی شده است، تلاش خوبی برای کاهش آفات محصول جو به ویژه سن، شته و سیاهک داشته است.
آغاز عنوان کرد: محصول جو از لحاظ سازگاری با شرایط محیطی وضعیت خوبی را به دلیل قدرت تحمل شوری آن نسبت به سایر غلات داراست و رقم های مقاوم به شوری پس از بررسی و تایید در مرکز تحقیقات شهرستان کشت می‌شود.
وی ادامه داد: بیشتر کشاورزان جوکار خاتم برای سبز شدن دانه ها، اولین مرحله آبیاری به نام « خاک آب» را انجام دادند و هر سال در خاتم نوع پاییزه جو کشت می ‌شود و تا فرا رسیدن فصل بهار، سنبله تولید نمی‌کند.
خاتم در بخش محصول باغبانی با 16 هزار و 700 هکتار سطح زیرکشت و 50 هزار تن محصول و با 21 درصد تولید استان ، جایگاه نخست را داراست و در محصول گلخانه ای با 32 هکتار زیرکشت، جایگاه پنجم را در اختیار دارد.
هرات مرکز شهرستان 40 هزار نفری خاتم در فاصله 240 کیلومتری شهر یزد واقع شده است.
7534/2047/ خبرنگار: شهلا حیدری** انتشار: عباسقلی اشکورجیری
irnayazdd@انتهای پیام /*


پاسخ دهید