کوله پشتی مناسب از ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی پیشگیری می کندکیانوش کفشچی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کوله پشتی باید از جنسی باشد که به راحتی تغییر شکل ندهد و قوام داشته باشد و اندازه آن مناسب با قد و چثه دانش آموز باشد.
وی یادآوری کرد: کوله پشتی پس از آویزان شدن در پشت باید سه سانتیمتر بالاتر از خط گودی کمر قرار بگیرد و بندهای آن باید طوری تنظیم شود که کوله از خط گودی کمر پایین تر نیامده و شانه ها را به سمت عقب نگه دارد.
کفشچی افزود: بندهای کوله پشتی باید ضخیم باشد تا فشار کمتری به شانه ها وارد شود به دلیل آنکه بند نازک این وسیله موجب فشار نامتعارف به اعصاب و عروق خونی شده و همچنین با تحریک بیش از حد بافت عضلانی باعث ایجاد دردهای عضلانی ناحیه شانه (فیبرومایاشد) می شود.
مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان ادامه داد: بندهای کوله پشتی به طور دقیق باید به یک اندازه تنظیم شوند و هر گونه نبود تقارن در بندها موجب برهم خوردن تعادل بدن و کج شدن ستون فقرات می شود.
وی ابراز کرد: بهتر است بند کوله پشتی ها حداقل عرض پنج سانتی متر و وزن این وسیله نیز حداکثر بین 10 تا 15 درصد وزن دانش آموز باید باشد.
کفشچی افزود: به طور مثال وزن کوله پشتی با وسایل موجود آن برای دانش آموز ابتدایی حدود سه کیلوگرم و مقطع راهنمایی و دبیرستان نیز بین هفت تا 10 کیلوگرم است.
عضو انجمن فیزیوتراپی کشور ادامه داد: تقسیم بندی وسایل داخل کیف نیز باید به گونه ای باشد که با حرکات دانش آموز وسایل ثابت بماند و جابجا نشود.
وی یادآوری کرد: از قرار دادن وسایل و تجهیزات اضافی داخل کوله پشتی دانش آموزان باید پرهیز و فقط وسایل ضروری و در صورت امکان سبک در کوله قرار داده شود.
به گفته وی، کوله پشتی هایی که دارای بند در ناحیه کمر هستند، فشار ناشی از سنگینی کوله ها را به میزان زیادی کاهش می دهند.
وی توصیه کرد، افراد در صورت بروز عوارض ناشی از استفاده از کوله پشتی های غیر استاندارد به پزشک متخصص یا فیزیوتراپ مراجعه کنند.
به گفته کفشچی، استفاده دانش آموزان از کوله پشتی های غیر استاندارد عوارضی از قبیل درد کمر، شانه، گردن، انحنای ستون مهره ها و خم شدن شانه به جلو را به همراه دارد.
7320/6085
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*


پاسخ دهید