گیلان، از بهترین ظرفیت های کشور برای صادرات استبه گزارش خبرنگار ایرنا، فرهاد دلق پوش غروب یکشنبه در همایش تجلیل از صادر کنندگان نمونه برتر استان در رشت افزود: از طریق دریایی، ریلی و زمینی این امکانات برای صادرات با کشورهای آسیای میانه، اوراسیا، حاشیه خزر و کشورهای اروپایی فراهم است.
وی گفت: یک بازار 400 میلیون نفری در همسایگی ما وجود دارد که باید از این فرصت به خوبی بهره بگیریم.
وی تصریح کرد: دولت اهتمام دارد با ابزار و تشویق های مختلف از دست اندرکاران حوزه صادرات و تجارت حمایت کند.
دلق پوش گفت: باید با تشکیل کنسرسیومی، این بازار را بدست بگیریم و با برگزاری اقداماتی همچون برگزاری نمایشگاه ها، افزایش هیات های مراودات تجاری ، استفاده بیشتر از رایزن ها در کشورهای مختلف ، تشکیل جلسه و سیاست گذاری صادرات برای رفع مشکلات، یک کار علمی و فکری انجام دهیم.
وی گفت: برای امسال صادرات میزان 420 میلیون دلار را هدفگذاری کردیم که با توجه به ظرفیت های گیلان و محصولات پاییزی این استان، این رقم دست یافتنی است.
دلق پوش همچنین گفت: اشتغال پروانه های بهره برداری 25 و نیم درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه برنامه های اهداف صادرات در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده، تصریح کرد: باید پایانه کالا و صادرات را مد نظر قرار دهیم و برای رفع مشکلات صادر کنندگان اهتمام داشته باشیم و از آنها حمایت کنیم تا بتوانیم گام های اساسی برای تولید و صادرات کشور برداریم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی گیلان نیز گفت: با وجود ارتباطات بسیار خوب با روسیه، آمار اقتصادی ما کاهش یافته است.
هادی تیزهوش تابان یکی از مشکلات صادر کنندگان را مالیات دانست و افزود: پیشنهاد می کنیم که کالاها کد صادراتی داشته باشند .
وی به سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه نیز اشاره و بیان کرد: ظرفیت خوبی برای تولید کنندگان و صادر کنندگان بوجود آمده و از ابتدای سال جدید میلادی، این مرکز با حضور 14 اتاق بازرگانی کشور بطور رسمی فعالیت خواهد کرد.
گیلان دارای دو هزار و 600 واحد صنعتی فعال است.
خبرنگار: سلیمانی ** انتشاردهنده:کبیری
7296/2007انتهای پیام /*


پاسخ دهید